Ideálna montáž okien a dverí

Ideálna montáž okien a dverí
Ideálna montáž okien a dverí

Ideálna montáž okien a dverí

 

Pokiaľ sa chystáte do svojho domova namontovať nové okná alebo dvere a chcete byť vopred pripravený, prečítajte si tento článok. V ňom sa dočítate o tom, ako sa postarať o to, aby ste uskutočnili správnu montáž okien a montáž dverí.

 

Montáž okien podľa normy STN

 

Montáž okien začína pri splnení požiadaviek na správnu montáž otvorových výplní STN 73 3134. Dobrý predpoklad je správne pripravený stavebný otvor a dodržanie klimatických podmienok pri montáži, táto norma dáva odporúčania pre správnu montáž okien a dverí.

 

Ako zadávateľ by ste si mali nechať správne určiť polohu okna v ostení spolu s osadením parapet. Ďalej treba dopredu stanoviť do akého materiálu a akým spôsobom sa budú oná kotviť, ako sa vyrieši pripojovacia škára atď. Podmienok je celkom dosť, preto je dobré mať spôsob montáže stanovený už v zmluve.

 

Podľa toho z akého materiálu je rám vyrobený je treba myslieť na rozťažnosť hliníkových a plastových profilov. Pri všetkých materiálov taktiež netreba zabudnúť na odolnosť voči zaťaženiu vetrom podľa výsledkov počiatočnej skúšky uskutočnenej notifikovanou osobou. O použití izolačného skla rozhodne projektant na zákalde umiestnenia okna v budove.

 

Montáž dverí

 

Pri montáži dverí začíname s obložkovou zárubňou. Je to súčasť dverového kompletu dodávaná s pántom, ktorý však nie je priskrutkovaný. Vnútornú časť pántu podľa návodu od výrobcu najprv priskrutkujte.

 

Nasledujú oceľové svorky zárubne, ktoré sa spoja k sebe. Občas sú nahradené skrutkou alebo plastovým tŕňom. V rohoch spojov na jednej strane svorky zastrčte od jednej dvoch drážok a kladivkom zatlčte do príslušnej protiľahlej drážky.

 

Pri usadzovaní zárubne do stavebného otvoru v stene myslite na to, aby vzdialenosť zárubne od podlahy bola 2-3 milimetre. Ak už máte pod zárubňou hotovú podlahu, vzniknutú špáru vyplňte silikónom.

 

Ešte predtým, než na skúšku zavesíte dverné krídlo, namontujte naň kovania. Zabránite tak prípadnému zabuchnutiu dverí. Kľučka na dverách je dôležitá. Pri nových dverách bývajú zámky už namontované.

 

Okná a dvere sú neodmysliteľnou súčasťou každého domova. Treba však dbať nielen na správny výber ale aj správnu montáž. Dodržte vyššie uvedené tipy a nemusíte sa strachovať, že niečo pokazíte.

Bezpečnostné okná

Bezpečnostné okná

Krádeže patria stále k najrozšírenejším trestným činom na Slovensku. Veľkú časť z toho predstavuje vlámanie do rodinných domov alebo bytov. Jednou z príčin je zanedbanie bezpečnosti okien a dverí, kedy sa zlodeji dostanú dnu cez slabo zabezpečené časti nehnuteľnosti.

Nie len okná musia byť zvukovoizolačné

Nie len okná musia byť zvukovoizolačné

Či už žijete na rušnej ulici, máte hlučných susedov alebo ste tým hlučným susedom vy sami, musíte uznať, že nadmerný hluk je jedna z vecí, ktorá môže pokaziť dobrý pocit z domova. Našťastie, existuje množstvo riešení, ako len zvukovo izolačné okná

Zvukovoizolačné sklá

Zvukovoizolačné sklá

Hluková záťaž je nežiadúcim produktom moderného života. Našťastie sa vyvinuli riešenia ako akustické okná, ktoré tento problém riešia. Zvukovo izolačné sklo je špeciálnym typom skla, vyvinutým na minimalizovanie prenosu zvukových vĺn.

Pomôžeme Vám?
Prosím čakajte...
Nahrávám súbory na server (0/0)
Posielam správu